dec 232017
 

V starogréckej mytológii je rieka Styx považovaná za posvätnú. Podľa povesti tvorí hranicu medzi svetom živých a ríšou mŕtvych. A práve v takomto mystickom duchu sa tiahne posledná zbierka básni slovenského spisovateľa Rudolfa Čižmárika, ktorá predstavuje akúsi literárnu rozlúčku spisovateľa so svetom. Zbierka je venovaná autorovej vnučke.

Aj táto publikácia svojim spôsobom súvisí s mestom Snina. V knihe je totiž možné objaviť verše, ktoré sa týkajú bratov Smolákovcov – známych maliarov, ktorých korene pochádzajú z dnes už neexistujúcej dedinky Starina. V časti, kde autor spomína teroristický útok na americké obchodné centrum, píše: „Pred niekoľkými rokmi som stál na najvyššom poschodí dvojičiek s bratmi, ktorí vystavovali obrazy Jurija Gorgačova od Sniny až po New York. Nie naopak.“ Galéria MIRO je spomínaná aj na inom mieste knihy: „Na výstave Horníčkových koláží v Galérii Miro som sa spýtal – Majstre, môžem vám pomôcť vstať z kresla? Pozrel na mňa, smelosť mi klesla, zahryzol som si do jazyka. Ale on vzápätí horníčkovsky odvetil – Mladý muži, mně už nikdo nepomůže…

Život Rudolfa Čižmárika bol spätý so Sninou. Jeho diela ako Horiaca ruža, podľa ktorej bola pomenovaná aj miestna kaviareň alebo Patria nostra, partia ostrá – spomienky zo života príslušníka cudzineckej légie, sú vzácnymi a stále vyhľadávanými titulmi. Čižmárik bol čestným občanom mesta Snina.

Túto knihu je možné nájsť v internetovej predajni kníhkupectva Martinus.