Press "Enter" to skip to content

Posts published in “James Fenimore Cooper”

Americký spisovateľ, narodený 15.9.1789, známy knihami o indiánoch a o kolonizovaní divokého západu. Za jeho najznámejšie dielo môžeme pokladať knihu The Last of the Mohicans (Posledný mohykán) z knižnej série Leatherstocking tales (Príbehy koženej punčochy). Zomrel 14.9.1851.

Vyzvědač

Kniha bola po prvýkrát publikovaná v roku 1821.

Rudý pirát

Kniha bola po prvýkrát publikovaná v roku 1827 vo Francúzsku, v tom istom roku v Anglicku a Spojených štátoch amerických.

Préria

Kniha bola po prvýkrát vydaná vo vydavateľstve Carey, Lea & Carey v roku 1827. Jedná sa o piatu časť pentalógie zvanej Kožená pančucha, hoci autor túto knihu napísal už ako tretiu.

Priekopníci

Kniha bola po prvýkrát vydaná vo vydavateľstve Charles Wiley v roku 1823. Jedná sa o štvrtú časť pentalógie zvanej Kožená pančucha, hoci autor túto knihu napísal už ako prvú.

Stopár

Kniha bola po prvýkrát vydaná v roku 1840. Jedná sa o tretiu časť pentalógie zvanej Kožená pančucha, hoci autor túto knihu napísal až ako štvrtú. Na námet knihy bol v roku 1983 natočený nemecký film pod názvom Der Scout.

Posledný Mohykán

Kniha bola po prvýkrát vydaná vo vydavateľstve H.C. Carey and I. Lea v roku 1826. Jedná sa o druhú časť pentalógie zvanej Kožená pančucha, hoci autor túto knihu napísal až ako tretiu. Na námet knihy bolo natočených niekoľko rovnomenných filmov, prvý bol z roku 1912 a zatiaľ posledný je z roku 1992.

Lovec jeleňov

Kniha bola po prvýkrát vydaná vo vydavateľstve Lea and Blanchard v roku 1841. Jedná sa o prvú časť pentalógie zvanej Kožená pančucha, hoci autor túto knihu napísal až ako poslednú. V roku 1967 bol na námet knihy natočený nemecký film uvádzaný pod názvom Chingachgook, die große Schlange.