jan 072015
 

Národný podnik Vihorlat Snina svojou činnosťou pozdvihol z chudoby Sninu a dedinky nachádzajúce sa v jej okolí. Bol vybudovaný a taktiež najdlhšiu časť svojej existencie fungujúci počas obdobia socializmu v dnes už bývalom Československu. Zamestnaním vo Vihorlate prešlo niekoľko tisíc ľudí z mnohých kútov východného Slovenska. Za prácou sa tu prisťahovalo mnoho robotníkov, ktorí si v Snine zakladali rodiny a ostali tu bývať. S rozvojom strojárenskej výroby vo Vihorlate bola spojená aj výstavba mnohých obytných, kultúrnych, či športových objektov a školských zariadení v meste. Sláva Vihorlatu – jedinečného strojárskeho podniku s medzinárodnou pôsobnosťou sa zachovala v spomienkach pamätníkov, ktorí aj vďaka tejto knihe venovanej 25 výročiu založenia, môžu s nostalgiou zaspomínať na časy najväčšieho rozkvetu mesta Snina.

Kniha v krátkosti zachytáva históriu mesta pred založením Vihorlatu, no jej prevažná časť je venovaná opisu činnosti podniku od momentu jeho založenia, cez opis výstavby, organizovanosti, dynamiky rozvoja obchodu, cez aktivity zamestnancov mimo závodu, až po opis okolitej prírody. Kniha je doplnená mnohými farebnými fotografiami, ktoré názorne ukazujú ako prebiehala výroba vo vnútri podniku a predstavujú základné výrobky, ktoré tu boli produkované.

Dovolím si tvrdiť, že túto knihu vlastní mnoho sninských domácností, pretože bola vydaná v pomerne veľkom náklade a bola ponúkaná bezplatne v rámci propagácie podniku doma a vo svete. Napriek tomu, je prehľadne spracovaná a prakticky niet jej čo vytnúť (snáď iba nános oslavných žvástov na tému socializmus a sovietsky ľud, ktorý nás oslobodil počas Druhej svetovej vojny – no, to už neoddeliteľne patrí k dobe, kedy bola kniha vydaná). :sideways:

  One Response to “25 rokov Národného podniku Vihorlat Snina (1951-1976)”

  1.  

    Existujú dva varianty tejto knihy. Dosky prvého variantu sú potiahnuté hnedým a dosky druhého variantu modrým plátnom. :cheerful: Zvláštnosťou je aj to, že ani jedna strana knihy nie je očíslovaná.