dec 282011
 

Konečne po dlhej dobe zháňania sa mi táto kniha dostala do rúk. Ide o naozaj neobyčajnú knihu, ktorej obsah rozpíšem po častiach, ktoré patrične okomentujem. Kniha začína básňou s názvom:

Poznání (Recognition)

Pod touto básňou je chybne uvedený rok vydania (1841). Báseň tvorila štvrtú časť lyrického cyklu, ktorý Lovecraft napísal na prelome rokov 1929 a 1930. Báseň nebola zatiaľ v slovenskom ani českom jazyku vydaná v žiadnej inej publikácii. Túto časť knihy spolu s predhovorom od Ivana Adamiviča s názvom H. P. Lovecraft – Velekněz Cthulhu, by sme mohli označiť ako úvod knihy, po ktorom nasleduje jej prvá časť pod názvom Bezejmenné město a jiné povídky. Tu sa nachádza päť sčasti tématicky príbuzných poviedok v poradí:

Vec na prahu (The thing on the doorstep)
Bezejmenné město (The nameless city)
Pes (The hound)
Stín nad Innsmouthem (The shadow over Innsmouth)
Dědictví Peabodyů (The Peabody heritage)

Prvá, tretia a piata poviedka sa mi nadmieru páčili, zvyšné dve moju pozornosť veľmi nezaujali. Posledná menovaná poviedka sa nenachádza v žiadnej inej, v slovenčine alebo češtine písanej knihe od Lovecrafta. Hoci to v knihe nie je nikde uvedené, prezradím, že posledná poviedka vznikla ako výsledok autorskej spolupráce medzi Howardom Phillipsom Lovecraftom a Augustom Williamom Derlethom. Derleth spolu s Donaldom Albertom Wandreiom spoločne v roku 1939 založili vydavateľstvo Arkham house – vydavateľstvo vydávajúce v prevažnej miere diela hororového žánru. Bolo to dva roky po smrti Lovecrafta. Týmto činom sa zaslúžili ako nikto iný v histórii o vydanie celoživotného Lovecraftovho diela. Ale vráťme sa k poviedke. V jej prípade nešlo ani tak o autorskú spoluprácu, ako o posmrtnú spoluprácu dvoch autorov. Čo si je potrebné pod týmto termínom predstaviť? Derleth sa stal správcom Lovecraftovej literárnej pozostalosti, ktorú prepracoval, upravil, doplnil a v roku 1974 vydal v podobe poviedkovej zbierky pod názvom The watchers out of time and others. Iba pre informáciu uvádzam, že prvá poviedka bola po prvýkrát publikovaná v roku 1937 v časopise Weird tales. Druhá poviedka v poradí bola po prvýkrát publikovaná ešte v roku 1921 v časopise Wolverine. Tretia poviedka bola po prvýkrát publikovaná v roku 1924 opäť v časopise Weird tales. Štvrtá v poradí, čo sa týka rozsahu, sa radí medzi novely (je to jedna z celkovo štyroch noviel, ktoré Lovecraft napísal) a po prvýkrát bola vydaná samostatne v roku 1936 vo vydavateľstve Visionary publishing company. K tejto časti knihy asi toľko. Druhá časť knihy nesie názov Nadpřirozená hrůza v literatuře a jiné texty. Táto časť obsahuje štyri autorove odborné práce doplnené o súpis českých vydaní autorom citovaných diel. Konkrétne sa jedná o:

Historie Necronomiconu (History of the Necronomicon)
Soupis některých základních hrůzostrašných motivů používaných v nadpřirozených příbězích (Commonplace book)
Návrhy pro psaní příběhů (Notes on writing weird fiction)
Nadpřirozená hrůza v literatuře (Supernatural horror in literature)

Hneď prvý text pojednáva o histórii čisto fiktívnej, no Lovecraftom často spomínanej knihy zvanej Necronomicon, ktorú údajne napísal šialený arab Abdul Alhazred pod názvom Al azif. Tento krátky text bol po prvýkrát publikovaný v roku 1938 samostatne vo veľmi malom náklade. Druhý text je akýmsi predchodcom, neskôr súčasťou knihy, ktorá bola vydaná pod názvom Commonplace book. Túto knihu Lovecraft kompletizoval v rokoch 1919-1935. Kniha bola neskôr vydaná vo veľmi nízkom náklade. Tento krátky text ponúka niektoré hrôzostrašné motívy, z ktorých niektoré sám Lovecraft použil v niektorých svojich predošlých dielach. Tretí krátky text s názvom Návrhy pro psaní příběhů a podtitulom Za předpokladu, že je již rozhodnuto o námětu a deji, bol vydaný samostatne taktiež v limitovanom náklade v roku 1934. Autor dáva čitateľom tohto textu návod na písanie vlastných príbehov. V poradí štvrtý uvedený text je vlastne esej, po prvýkrát publikovaná v roku 1927 v magazíne The recluse. V slovenskom jazyku bola vydaná samostatne pod názvom Nadprirodzená hrôza v literatúre. Tejto knihe sme sa už na stránkach Literárneho kútika v minulosti venovali. V našej knihe je táto esej doplnená troma čierno-bielymi celostranovými ilustráciami s výjavmi autorom spomínaných diel. Takými istými ilustráciami je doplnená každá z horeuvedených poviedok. Prvé tri menované texty neboli taktiež nikde inde publikované ako v tejto knihe. Myslím tým v slovenskom alebo českom jazyku. Tento fakt robí z tejto knihy naozaj jedinečnú publikáciu, ktorá sa síce ťažko zháňa, ale nemala by chýbať v zbierke žiadneho pravého vyznávača hororového žánru. :devil: