A je tu tretie pokračovanie súborného vydania diela Howarda Phillipsa Lovecrafta. Opäť postupne popíšem jednotlivé poviedky zaradené do zbierky.
Chladný vzduch (Cool air) je poviedkou, v ktorej rozprávač rozpovie príhodu z čias kedy bol, ešte ako novinár na voľnej nohe, ubytovaný v lacnom penzióne, spolu s doktorom, ktorý mal vzácnu chorobu, pri ktorej musel byť uložený v chladnom prostredí. Raz sa však chladenie pokazí a rozprávač príbehu nás oboznamuje so šokujúcou pravdou.
Novielka Volání Cthulhu (The call of Cthulhu) je rozdelená do troch kapitol – prvá – Hrůzný basreliéf, rozpráva príbeh muža, ktorému sa do rúk dostane pozostalosť po strýkovi pozostávajúca z hlineného basreliéfu a výstrižkov z novín týkajúcich sa určitého obdobia, počas ktorého boli senzitívni umelci a ľudia v ústavoch pre choromyseľných pod vplyvom nejakej zvláštnej mentálnej energie, ktorá prehlbovala ich labilitu, respektíve povzbudzovala umeleckú kreativitu. Basreliéf vytvoril hypersenzitívny umelec, ktorý bol počas umeleckej činnosti v stave veľmi podobnom námesačnosti a keď dielo dokončil, prebral sa a nevedel o tom. Druhá časť novely – Příběh inspektora Legrase – predstavuje inšpektora, ktorý sa ocitne v spoločnosti archeológov v snahe zistiť čokoľvek o podivnej soške nájdenej pri zatýkaní členov neznámeho kultu, ktorí pri soške v akomsi šialenom extatickom opojení tancovali a popri tom stiahli z kože desať ľudí, ktorí poslúžili ako obetné dary pre neznáme božstvo. Tretia, posledná časť novely – Šílenství vzešlé z moře – informuje čitateľa o stretnutí sa námorníkov na nákladnej lodi s bytosťou Cthulhu, ktorá vysielala snové frekvencie na základe ktorých manipulovala s psychicky citlivejšími ľuďmi. V tejto časti poviedky je zaradený aj fiktívny novinový článok, ktorý má čitateľa presvedčiť o dôveryhodnosti čítanej fikcie.
V poviedke s názvom Pickmanův model (Pickman´s model), rozprávač príbehu spomína na geniálneho maliara Richarda Uptona Pickmana, ktorý ho vzal do svojho ateliéru situovaného v starom dome, ktorý bol prepojený so spleťou tunelov pod kopcom, v ktorých sa schovávali kadejaké bizarné živočíchy a príšery, ktoré Pickman maľoval. Ďalšia poviedka s názvom Podivný dům vysoko v mlze (The strange high house in the mist) je o učiteľovi, ktorého priťahujú tajomstvá a preto sa vyberie preskúmať dom postavený na brale neďaleko mora. Dom bez dverí, do ktorého vnikne cez okno ho pripraví o zdravý rozum a vracia sa späť ako úplne iná osobnosť. Stříbrný klíč (The silver key) je ďalšou poviedkou, v ktorej hlavná postava – Randolph Carter stratil kľúč od svojich snov a tak sa upína na prežívanie monotónnej reality, z ktorej hľadá únik v podobe skúmania rôznych tajomstiev a záhad. Avšak jedného dňa objaví stratený kľúč, ktorý mu otvorí cestu späť do detstva. Novela pod názvom Snové putování k neznámemu Kadathu (The dream-quest of unknown Kadath) je opäť ďalším príbehom Randolpha Cartera, ktorý v snovom poblúznení putuje k miestu, ktoré poznal ako chlapec a chce sa k nemu vrátiť. Cestou zažije mnoho nebezpečných dobrodružstiev, stretne mnoho bizarných postavičiek a vykľučkuje z mnohých ťažkých situácií. Tesne pred naplnením svojho putovania sa však prebudí.
Případ Charlese Dextera Warda (The case of Charles Dexter Ward) je prakticky jediným románom z pera Howarda Phillipsa Lovecrafta. Je rozdelený na niekoľko kapitol a podkapitol. Kapitola s názvom Konec a začátek opisuje v troch podkapitolách, ako sa za veľmi podivných okolností podarilo nebezpečnému pacientovi miestnej psychiatrickej liečebne – Charlesovi Dexterovi Wardovi uniknúť na slobodu. Kapitola Přapredek a hrůza nás vo svojich šiestich podkapitolách prenesie do minulosti a oboznámi s Charlesovým dávným predkom, ktorý bol podozrievaný z čarodejníctva, miestni obyvatelia sa ho zbavili a vymazali o ňom zmienky vo všetkých úradných knihách. Dotyčný prevádzal experimenty na mŕtvolách, ktoré nejasným spôsobom dokázal oživovať. Ďalšia kapitola rozdelená do šiestich podkapitol s názvom Výzkumy a vyvolávání rozpráva o tom, ako Charles Dexter Ward objaví písomnosti týkajúce sa jeho dávneho predka a rozlúšti rovnicu, na základe ktorej dokáže pokračovať v práci svojho prapredka. Aj do tejto kapitoly je zaradený fiktívny článok z novín, ktorý má vzbudzovať autentickosť čítaného textu… A tu niekde príbeh končí, pretože je prerozdelený podľa vzoru časopisu, v ktorom príbeh po Lovecraftovej smrti vyšiel po prvý krát (v roku 1941), kde bol taktiež publikovaný na pokračovanie. Teším sa teda na ďalší diel Lovecraftových spisov.
PS: Nedá mi nespomenúť vysvetlivky, ktoré sú na konci každej knihy tejto série. Sú kvalitne spracované a obsahujú informácie, ktoré čitateľa posunú pri odhaľovaní Lovecraftovho života a tvorby smerom dopredu. No až pri tejto knihe som si uvedomil, že sú spracované podľa čísiel strán, čo som si až doteraz vôbec nevšimol. Čítal som ich totiž systémom, že pred prečítaním konkrétnej poviedky som si najprv prečítal všetky vysvetlivky, ktoré boli pre ňu určené. :biggrin:
Túto knihu je možné nájsť v internetovej predajni kníhkupectva Martinus.