Nie je ľahké napísať niečo o knihe, ktorá vlastne nie je ani knihou, ale akýmsi súpisom všetkých obcí nachádzajúcich sa na území, dnes už neexistujúceho Uhorska. Snáď sa hodí odcitovať úvodný text knihy, kde o svojich zámeroch a cieľoch rozpráva sám autor – Milan Molnoši:
Vážení čitatelia, dostávate do rúk publikáciu, ktorá obsahuje na 134 stranách viac ako 12000 názvov obcí celého bývalého Uhorska. Sú usporiadané v abecednom poradí podľa pôvodných maďarských názvov. Naviac je každá obec označená skratkou štátu, v ktorom sa nachádza v súčasnosti. Obce ležiace na území Slovenskej republiky, majú uvedený aj súčasný slovenský názov. Publikácia bude iste dobrou pomôckou pre zberateľov pohľadníc i poštovej histórie pri identifikácii ich zberateľských objektov. Naviac je zoznam miest dekorovaný reprodukciami vyše 400 litografií a koláži z územia Slovenska, čo možno klasifikovať ako prvý krok ku katalogizácii tohto náročného, ale obľúbeného zberateľského úseku.
Táto citácia vystihuje podstatu knihy. Akurát nikde nie je uvedené, že z ktorého obdobia názvy obcí pochádzajú. Je všeobecne známe, že v určitých obdobiach sa názvy obcí menili a keby sme vzali túto problematiku pod drobnohľad, zistili by sme, že v jedno a to isté mesto malo v priebehu povedzme 50 rokov tri rôzne názvy. Niekedy sa tieto názvy líšia iba jedným-dvoma písmenkami, no aj to môže byť v niektorých prípadoch rozhodujúcim faktorom pri určovaní danej pohľadnice. Dovolím si tvrdiť, že pre zberateľov poštovej histórie je táto publikácia menej vhodná z dôvodu, že neuvádza v ktorých obciach boli zriadené poštovne a poštové úrady. Plus v tomto smere je potrebné uviesť ešte jeden argument – odtlačky poštových pečiatok na dokumentoch v mnohých prípadoch prezrádzajú, že oficiálny názov obce a názov obce na pečiatke sa mohli líšiť. No a keď sme pri vymenovávaní nedostatkov, tak ešte jeden drobný nedostatok som v knihe objavil. Nikde nie je uvedené, v ktorom roku bola publikácia vydaná. Čo sa týka spomínaných reprodukcií starých pohľadníc, ktoré zdobia textovú časť knihy- je potrebné povedať, že sa jedná prevažne o litografie veľkých slovenských miest. Drvivá väčšina je venovaná Bratislave, z východného Slovenska tu nájdeme skutočne minimum vyobrazení. Textová časť oproti obrazovej časti knihy je písaná štýlom dostratena. Po prečítaní obcí na písmeno Z listujete knihou ďalej do konca, kde už nie je žiaden text, iba reprodukcie spomínaných pohľadníc a po nich nasledujúci obsah.
Napriek týmto nedostatkom, ktoré by sa dali nazvať iba chybami krásy, môže byť publikácia veľmi nápomocná pri identifikácií starých pohľadníc, v mnohých prípadoch prostredníctvom nej odhalíme bývalé názvy hlavne menších obcí, ktorých pôvodné názvy by sme zbytočne hľadali na ich oficiálnych stránkach alebo na stránkach Wikipedie. :sideways: