apr 092014
 

A máme tu posledný diel Churchillových pamäti. Prvé kapitoly sa venujú vylodeniu v Normandii a bojom s Japoncami. Čo sa týka Japoncov tak najzaujímavejšou časťou je podrobný popis najväčšej bitky medzi japonským a americkým námorníctvom – pri filipínskom ostrove Leyte (kvôli lepšiemu pochopeniu toho, čo sa tam píše odporúčam mať nejakú mapu tej oblasti).

Nemenej zaujímavé sú aj časti venujúce sa problémom v Grécku, kde po vyhnaní vypukla občianska vojna medzi komunistickými partizánmi a jednotkami vernými gréckej exilovej vláde, ktoré podporovala Veľká Británia.

Od 20. kapitoly začína vlastne príbeh začiatku tzv. Studenej vojny – opis príprav konferencie v Jalte, tzv. poľský problém a podobne. Jasne tam vidno, ako si Rusi na čele so Stalinom predstavovali demokraciu, slobodu a podobne. Samotný podnázov knihy  (,,jak velké demokracie triumfovali, a to jim umožnilo, aby se znovu dopustili hloupostí, které je už jednou málem stály život) beriem ako akési priznanie Churchilla, že isté veci čo sa ich týka mohol spraviť ináč.

Záver sa venuje konferencii v Postupime a na úplnom konci je dodatok – legendárny prejav W. Churchilla vo Fultone, kde prvý krát spomenul výraz ,,Železná opona“.

Myslím si, že písať o nespornej kvalite tejto publikácie je zbytočné. Tak na záver uvediem jednu zaujímavosť. Samotný autor si zaslúži obdiv aj za to, že v čase jej písania mal už 79 rokov.