mar 152014
 

Prinesiem vám pohľad na jednu z kníh autora, ktorý je napriek svojej kvalite takmer zabudnutý – Michaela Morcocka. Pôjde o prvú z kníh série zvanej Historie Kouzelné HůlkyČerný drahokam.

V zásade ide o celkom podarený fantasy príbeh. Krajiny v Európe postupne ovláda temné impérium – Kamarg. Príbeh sa začína tým, ako barón Meliadus, ktorý slúži Kráľovi Imperatorovi navštívi hrad grófa Brassa a chce ruku jeho dcéry Yisseldy. Gróf Brass je kancelárom provincie Gabetran a vedie pomerne samostatnú politiku. Napriek presviedčaniu filozofa a básnika Bowgentleho sa odmieta pustiť do boja s Impériom. Meliadus sa snaží Yseldu dostať násilím, dochádza k boju medzi ním a Brassom a skonči to tak, Meliadus prisahá na Kuzelnu Hůlku pomstu.

Tu do príbehu vstupuje ďalšia postava, kölnské knieža Hawkmoon, ktorý je zajatcom Kamargu. Dostane do hlavy Čierny drahokam, čím je prinútený poslúchať Meliadove rozkazy a za pomoci lži mu ma priviesť Yseldu, ktorá bude jeho rukojemníkom. Na Brassovom hrade odhalia pravdu o drahokame a za pomoci baróna sa jeho účinok spomalí. V Gabetrane zorganizujú boj proti vojskám Kamargu, ktorý sa im podarí vyhrať (napriek prevahe temného impéria).

Hawkmoon sa vydáva na ďaleký východ Hamadánu, kde žije čarodejník, ktorý by mal vedieť odstrániť drahokam z jeho hlavy. Po strastiplnej ceste dôjde do cieľa. Neskôr zisti, že Meliadovi vojaci sú aj tam.  Nakoniec po tom, ako sa k nemu pridá tajomný – Rytier v čiernom a zlate, boj vyhrajú. Čarodejník Malagigi, napriek prvotnému odmietnutiu pomôže Hawkmonovi a ten zas zisťuje, že je služobníkom Kouzelnej Hůlky a tu kniha končí.

Nie je to síce nejaký originálny príbeh, mne sa však čítal dobre. Hlavne som hltal kapitoly kde bol opísaný spomínaný boj Hawkmona s Temným impériom. Zvedavý by som bol aj na pokračovanie.