Tentokrát vám prinesiem môj pohľad na štvrtý diel pamätí legendárneho štátnika W. S. Churchilla.
Ako vojna pokračovala, pred spojencami vyvstali nové problémy. Napriek tomu, že bezprostredné riziko invázie sa podarilo Británii odraziť, pokračovali problémy v severnej Afrike s taktiež v Tichomorí začali so svojimi akciami Japonci. Tým sa podarilo Britov vytlačiť z Barmy, obsadili pôvodne Holandskú Indiu (dnešná Indonézia) a hrozila invázia do Britskej Indie.
Ako názov napovedá, postupne sa začala karta obracať. Do vojny sa zapojili aj USA a napríklad aj v Afrike po počiatočnom Romelovom šťastí (a po výmene veliteľov) sa Briti postupne dostali do vedenia.
Začali aj prípravy invázie do Európy ale ta bola bohužiaľ dva krát odložená. Pristúpilo sa však k operácii Torch (obsadenie Francúzskej Afriky). Tam som trochu nechápal, tomu prečo tesne po jej obsadení v nej vládli ne príliš slobodné podmienky (Vichistickí genráli vládli v nej jemne povedané tvrdou rukou a fakticky pod americkým vedením). Zrejme bohužiaľ počas vojny nie je možné konať aj morálne. Nakoniec po tlaku na vodcu tzv. Slobodných Francúzov – generála Gaula na zjednotenie francúzskych predstaviteľov sa to ako tak podarilo obrátiť k lepšiemu.
V závere je opísane rozhodnutie anglosaských spojencov na útok na Taliansko. Som zvedavý na ďalší diel (napríklad aj na reakciu Stalina po oznámení, že útok na Francúzsko nebude v 1943 ale v 1944 :biggrin: ).
Ja na konci poviem, niečo podobne ako som písal k ostatným dielom… Danú publikáciu, spolu so všetkými dielmi by mal mať prečítanú každý milovník Druhej svetovej vojny a histórie všeobecne.