O archeológii v Egypte sa toho popísalo už veľmi veľa. Ale o vykopávkach v severnej Amerike som doteraz nečítal prakticky ešte nič. Kniha Prvý Američan je rozdelená do viacerých celkov a kapitol:
Predohra:
Prezident a zvláštne kopce – Thomas Jefferson odhaľuje indiánske mohyly, čo má neskôr za dôsledok archeologický výskum pozostatkov amerických kultúr z predkolumbovského obdobia.
Prvá kniha:
Kolumbus, Vikingovia a Skrälingovia – Informácie ohľadom objavovania Nového sveta a riešenie otázky prvenstva.
Sedem miest Ciboly – O španielskych dobyvateľoch, indiánskom holokauste a prieskume územia strednej Ameriky smerom na sever.
Hymnus na juhozápad – O prieskumníkoch, archeológoch a ľuďoch, ktorí ako prví použili vedecké metódy pri odkrývaní stôp prastarých civilizácií.
Vzostup a pád puebla Aztec – O objavení jedného z najpozoruhodnejších nálezísk, ktoré sa neskôr stalo kultúrnou pamiatkou.
Múmie, múmie… – O ponímaní termínu múmia a nájdení balzamovaných ľudských pozostatkov.
Druhá kniha:
Čo znamená archeológia a za akým účelom ju človek študuje? – O archeológii ako vede a zvlášť o archeológii strednej Ameriky.
Vrstvy a črepiny – O odhaľovaní vrstiev usadenín a zisťovania obdobia ich vzniku.
Tikajúci čas – O určovaní veku vykopávok podľa polčasu rozpadu uhlíka
Nekonečný strom – O určovaní veku vykopávok podľa letokruhov z kmeňov stromov.
Tretia kniha:
Pozdĺž cesty… – Slovo o puelblových indiánoch, ich príbytkoch a spôsobe života.
Zvedaví bratia z Mesa Verde – O paláci vybudovanom na útese, o zriadení národného parku a o vplyvoch času.
Cochise, Mogollon a Hohokamovia, „národ, ktorý zmizol bez stopy“ – Rozprávanie o nájdení pozostatkov po civilizácii, ktorá sa napriek svojej vyspelosti vytratila z učebníc dejepisu.
Dejiny kukurice – Fakty o osídľovaní krajiny, rozvoji spoločenského života, pestovaní kukurice a domestikovaní moriek.
Štvrtá kniha:
Objavenie mounds – O objavení pohrebných kopcov veľkých rozmerov a ich prieskume nás zavedú až k vyjadreniu fantastických teórii, ktorým sa venuje nasledujúca kapitola.
Divoké teórie od Atlantídy po MU – Vyslovenie mnohých teórii o pôvode „mounds“, ktoré sú spojené z konceptu vytrhnutými časťami biblie a iných starých kníh.
Vyriešenie záhady mounds – Brilantné, nápadité a hlavne racionálne rozuzlenie stále viac sa zauzľujúceho problému pohrebísk.
Americký Goliáš – Pojednanie o najznámejšom prípade archeologického falzifikátu. Istý farmár dal tajne vytesať sochu obra z kamenného bloku, ktorý neskôr zakopal a potom opäť vykopal na svojom pozemku, aby na seba pritiahol pozornosť turistov a médií.
Piata kniha:
Folsomský človek – O objave pozostatkov prvého prehistorického človeka
Sandijský človek – O objave jaskyne prehistorických ľudí, ich loveckých nástrojov a nimi lovenej zveri
Svet dávnych lovcov – Rozprávanie o zbraniach a technikách lovu paleoindiánov.
Vyhynutie veľkých zvierat – O dávno vyhynutých zvieratách žijúcich na území Ameriky a teórie o ich vyhynutí.
Intermezzo: Veže mlčania – Príbeh o objavení atypických stavieb na skalách spolu s mumifikovanými obyvateľmi o ktorých sa toho veľa nevie.
Prvý Američan alebo dievčatá z Midlandu a Laguny – O objavení a analyzovaní kosterných pozostatkoch úplne prvého obyvateľa amerického územia.
Prechod cez Beringov prieliv – Teória, podľa ktorej existoval spôsob ako prejsť Beringovým prielivom bez toho, aby sa kočujúce ázijské kmene putujúce na Ajlašku vôbec namočili.
Dohra:
Posledný človek kamennej doby v USA – Dojímavý príbeh posledného – divo žijúceho severoamerického indiána menom Ishi, ktorého sa podarilo objaviť v roku 1911.
Na tejto knihe sa mi páči prístup autora k faktom a fantázii. Vecami, ktorí sa nedajú jednoznačne a rozumne vysvetliť sa vôbec nezaoberá. Má premyslené to, čo chce čitateľovi povedať a odovzdať. Text knihy je (ako ste si už možno všimli) prehľadne rozdelený do menších – prehľadnejších a tematicky súvisiacich celkov. Kniha je doplnená o fotodokumentáciu, ktorá je rovnomerne rozdelená a včlenená do textu. Navyše obsahuje aj jednoduché náčrty, ktorými autor demonštruje a vysvetľuje archeologické nálezy a iné zaujímavosti. V texte sa nachádzajú výroky alebo básničky známych autorov, ktoré sa priamo týkajú danej problematiky. Poznámky k jednotlivým kapitolám, zoznam použitej literatúry a taktiež pramene ilustrácii, ktoré nájdeme v prílohe, sú samozrejmosťou. Musím povedať, že už dlhú dobu vo mne nič nepodnietilo záujem o danú problematiku tak, ako práve táto kniha. 😎