mar 212012
 

Už som si myslel, že sa k tejto knihe ani nedopracujem. Hellraiser je kniha obsahujúca krátku novelu s názvom Hellraiser (The hellbound heart), ktorá bola po prvýkrát publikovaná v roku 1986 vo vydavateľstve Dark harvest a poviedku s názvom Věk touhy (The age of desire), ktorá bola po prvýkrát publikovaná v Knihách krve (Books of blood), konkrétne v ich štvrtej časti. Podľa úvodnej novielky bola natočená celá filmová séria (v čase písania článku má už deväť častí), na ktorej prvých štyroch dieloch sa svojou spoluprácou podieľal aj sám literárny autor – Clive Barker. S poviedkou sa tunajší čitateľ (ako som už spomenul) mohol stretnúť v knihe s názvom Čtvrtá kniha krve. O čom to celé vlastne bolo?

Hellraiser rozpráva príbeh o Frankovi Cottonovi, ktorému sa podarí rozlúštiť záhadu a otvoriť tajomnú kocku zvanú Lemarchandov hlavolam, ktorá mu umožní prejsť do akéhosi bizarného sveta, od ktorého si sľubuje nadpozemské slasti. Bytosti s názvom Cenobiti mu sprostredkujú vysnenú slasť za cenu uväznenia bez možnosti návratu. Po nejakom čase od Frankovho zmiznutia sa do Frankovho domu nasťahuje mladomanželský pár – Rory (Frankov brat) so svojou ženou Júliou. Pri sťahovaní im pomáha Kirsty. Rory je pobláznený do Juliinej krásy, Kirsty je tajne zaľúbená do Roryho a Júlia spomína na Franka, do ktorého bola zamilovaná pre zmenu ona. Raz sa Rory pri opravách dverí poreže a Júlia ho sprevádza do nemocnice na ošetrenie. Ani si neuvedomia, že krv z dlážky niekto odstránil. Kto to bol? No predsa Frank, ktorý je uväznený vo vlastnom dome, ale v iných sférach bytia. Aby sa zhmotnil, potrebuje krv, ktorú práve dostal. V podobe tieňa sa ukáže Júlii a požiada ju o láskavosť. Júlia mu vyhovie a domov privedie muža, ktorého zaujme niekde v krčme a privábi do spálne. Tam ho zabije a Frank z neho vysaje všetky živiny spolu s krvou. Všetko sa to odohrá niekedy dopoludnia, kedy je Rory v práci. Frank však potrebuje oveľa viac krvi, aby sa dokázal zhmotniť a uniknúť Cenobitom. Júlia preto láka cudzích chlapov do domu, kde ich najprv sama, neskôr spoločne zabíjajú a tak získavajú živiny pre Franka. Lenže, pri jednom pokuse o „získanie krvi“ sa Kirsty stane jeho svedkom. Unikne Frankovi i Júlii a pri úteku vezme so sebou Lemarchandov hlavolam, ktorý taktiež rozlúšti a oznámi Cenobitom, že Frank im uniká. Vracia sa k Rorymu a Júlii. Rory je už po smrti a jeho kožu má na sebe Frank, čo Kirsty a Cenobitov trochu zmätie, ale nakoniec sa všetko „dobre“ skončí. Cenobiti chytia Franka, ktorý stihne zabiť Júliu. Čiže prežije iba Kirsty… Musím povedať, že som od tohto príbehu čakal niečo viac. Dalo sa to síce prečítať, ale nemyslím si, žeby sa jednalo o nejakú kultovku alebo o jedno z najlepších Barkerových diel.

Věk touhy rozpráva príbeh o Jeromovi – mladíkovi, ktorý sa nechal naverbovať na tajný laboratórny pokus, pri ktorom po vpichnutí netestovaného séra usmrtil doktorku a z miesta činu ušiel. Polícia prípad vyšetruje a Jerome uniká. Lenže… Sérum, ktoré mu pri pokuse bolo vpichnuté nechce odoznieť a tak sa z Jeroma stáva násilník na úteku, ktorého nečaká nič iné ako smrť… Podľa môjho názoru perfektne napísaná poviedka s výborným nápadom, ktorú môžem iba odporúčať.

Knihu ako celok hodnotím ako mierne nadpriemerný počin. Čítal som už aj lepšie, no na druhej strane aj omnoho horšie knihy. Odporúčam skalným prívržencom Cliva Barkera. :devil:

  2 komentáre to “Hellraiser”

  1.  

    Tak mne sa prvá poviedka, teda Hellraiser páčil viac. Bola pútavá, zaujímavá a podávala pohľad na ženy, ktoré pre lásku svojho muža spravia čokoľvek :devil: . V druhej poviedke sérum prebúdzalo libido, hnalo pohlavnú túžbu až do nepríčetností a človek, sérom ovládaný, bol neu(spo)kojiteľný. celkom dojem z knihy naozaj veľmi dobrý.

  2.  

    Sú ženy, ktoré sú mužom oddané, ale sú aj také, ktoré sú niektorými mužmi zaslepené tak, ako bola zaslepená Júlia v Hellraiserovi. Ona kvôli nemu vraždí a za to sa dočká čoho? Áno ďalšej vraždy, ale tentokrát jej milovaný Frank zavraždí ju. Naozaj romantické… :sick: