Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php52/lib/php/hcptch-contact-form-integration.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/diera.sk) in /home/html/diera.sk/public_html/wp-content/plugins/captcha/captcha.php on line 2035

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php52/lib/php/smilies-package.inc.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/diera.sk) in /home/html/diera.sk/public_html/wp-content/plugins/smilies-themer/smilies-themer.php on line 33
Psychopatológia každodenného života (O zabúdaní, prerieknutí, prechmate, povere a omyle) - Diera - Literárny kútik
mar 092011
 

Tak a tu je konečne tretia Freudovka, s ktorou som sa stretol v minulom roku. Už názov a podnázov výstižne uvádzajú, o čom táto publikácie je. Prvé tri kapitoly sú venované zabúdaniu vlastných mien, cudzích slov a slovosledu. Asi najlepšia kapitola sa venuje spomienkam z detstva a krycím spomienkam. Veľmi obsiahlou kapitolou je kapitola venovaná prerieknutiu a ďalšia kapitola na ňu akoby nadväzuje – venuje sa chybám, ktorých sa dopúšťame pri čítaní a písaní. Ďalšia kapitola akoby nadviazala na prvé tri kapitoly, venuje sa opäť zabúdaniu, tentokrát zabúdaniu dojmov, vedomostí a predsavzatí. V ďalších kapitolách sa autor venuje omylom  vykonaným činnostiam, symptomatickým a náhodným konaniam, omylom ako takým, kombinovaným chybným výkonom, aby nakoniec mohol knihu ukončiť determinizmom, vierou v náhodu a poveru. Téma determinizmu sa mi páčila z celej knihy asi najmenej, pri náhodách a poverách autor zabŕdol aj do témy zaujímavej – déja vu. Táto téma sa mi naopak veľmi páčila, pretože som zistil, že na to mám veľmi podobný názor ako autor knihy. Publikácia končí akýmsi sumárom, či logickým vyústením problematiky psychickej práce spomínanej v knihe. Obsahuje veľké množstvo príkladov, ktorými sú kapitoly viac-menej nabité. Autor neuvažuje o nejakej hlbšej podstate javov, ale venuje sa skôr analýze konkrétnych prípadov. Možno aj kvôli tomu na mňa táto kniha pôsobila únavne, až nudne. Po prečítaní si niekoľkých príkladov zisťujete, že všetky ostatné sú takpovediac na „jedno kopyto“. Sám autor si je tejto „chyby“ vedomý a vysvetľuje ju slovami:

Obávam sa, že som sa všetkými doterajšími príkladmi stal jednoducho banálnym. No predsa len môžem byť spokojný, že natrafím na veci, ktoré každý dobre pozná a každý rovnako chápe, pretože mojím hlavným cieľom jej zozbierať materiál z každodenného dňa a vedecky ho zhodnotiť.

Určite podnetná publikácia, ktorá by nemala chýbať žiadnemu fanúšikovi Freuda, hoci mne sa vidí byť stereotypnou a na dnešnú dobu aj trošičku nudnou.

Túto knihu je možné nájsť v internetovej predajni kníhkupectva Martinus.