jan 032018
 

Je potešiteľné, že vedľa Floriana Zapletala, tu bolo aj množstvo iných fotografov, ktorí sa venovali fotografovaniu niekdajšej Podkarpatskej Rusi. Jedným z nich bol i Rudolf Hůlka (1887-1961).

Rudolf Hůlka – úradník, redaktor, prekladateľ a amatérsky fotograf nafotil veľké množstvo snímkov prevažne z územia Čiech (557 diapozitívov a 128 filmov), Moravy (626 diapozitívov a 12 filmov), Slovenska (1355 diapozitívov a 6 filmov), Podkarpatskej Rusi (1451 diapozitívov a 3 filmy). Pri fotení sa zameriaval hlavne na ľudí a ich každodenný život. Časť zbierky fotografického materiálu z pozostalosti Rudolfa Hůlku odkúpila v roku 1963 Slovanská knižnica, ktorá je v súčasnosti súčasťou Národnej knižnice Českej republiky. S triedením materiálu sa začalo až v 80. rokoch minulého storočia – išlo však iba o roztriedenie zbierky po územnej stránke. Až v období rokov 2010 až 2012 sa k usporiadaniu zbierky začalo pristupovať systematicky.

Publikácia obsahuje viac ako 200 vyobrazení Hůlkovych fotografii, ktoré nasnímal v období nástupu prvej Česko-Slovenskej republiky prevažne na území vtedajšej Podkarpatskej Rusi. Ide o mimoriadne zaujímavý a po etnografickej stránke mimoriadne cenný materiál. Všetky použité texty sú v českom a anglickom jazyku. Priaznivcom dobovej fotografie vrelo odporúčam. :cool:

Túto knihu je možné nájsť v internetovej predajni kníhkupectva Martinus.