Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php52/lib/php/hcptch-contact-form-integration.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/diera.sk) in /home/html/diera.sk/public_html/wp-content/plugins/captcha/captcha.php on line 2035

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php52/lib/php/smilies-package.inc.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/diera.sk) in /home/html/diera.sk/public_html/wp-content/plugins/smilies-themer/smilies-themer.php on line 33
Sprievodca hradmi Zakarpatskej Ukrajiny - Diera - Literárny kútik
dec 082016
 

Hneď na úvod musím vytnúť chybičku v názve – Zakarpatská Ukrajina – čo je to za pojem? Z historického hľadiska sa pre vymedzenie geografického územia používa pojem Podkarpatská Rus, respektíve v súčasnosti sa toto územie na Ukrajine o ktorom bude reč označuje ako Zakarpatská oblasť. Hoci tu v minulosti boli snahy o zjednotenie a osamostatnenie Zakarpatskej oblasti Ukrajiny, pod názvom Zakarpatská Ukrajina neexistovala žiadna administratívno-správna jednotka, od ktorej by sa mohol pojem Zakarpatská Ukrajina odvodzovať.

V publikácii sa nachádzajú informácie o dvanástich hradoch (Užhorod, Vyškovo, Boržava, Bronka, Činadijevo, Chust, Korolevo, Krasovo, Mukačevo, Nevicke, Seredne a Vinogradiv), ktoré sú doplnené o fragmenty povestí a o ilustrácie týkajúce sa spomínaných hradov. Stred publikácie je venovaný mape, na ktorej je vyznačená poloha hradov voči veľkým ukrajinským mestám.

Ide o peknú publikáciu, no žiaľ jej rozsah je veľmi skromný a prakticky je možné prečítať toto dielko na jedno posedenie. Oceňujem však snahu autora obohatiť fond tohto druhu literatúry o niečo nové. :cool: