Press "Enter" to skip to content

Ikony z východného Slovenska

Fotografie v tejto publikácii zachytávajú ikony umiestnené v karpatských drevených kostolíkoch na severovýchode Slovenska. Hneď na úvod si dovolím krátku citáciu z knihy:

Ikona sa vyvinula z egyptských posmrtných obrazov. Svedčí o tom i jej dnešný názov, ktorý pochádza z gréckeho slova „eikon„, čo značí obraz. Vo východnej cirkvi prešla zložitým vývojom. Z pôvodného posmrtného obrazu svätých sa vyvinul reprezentatívny cirkevný obraz a zbožne uctievaný kultový predmet.

Úvod knihy je venovaný opisu ikon v priebehu vekov, kto, prečo, kde a pri akej  príležitosti vyrábal a umiestňoval ikony v interiéroch drevených kostolíkoch nachádzajúcich sa na území hornatého Karpatského oblúka. Potešilo ma, že som v knihe objavil aj ikony z kostolíkov nachádzajúcich sa v okrese Snina – konkrétne ikony z kostolíkov v Uličskom Krivom, Zboji, Hrabovej a Kalnej Roztoke a Novej Sedlici. Samozrejme tu nájdeme aj ikony z kostolíkov z okresov Medzilaborce, Bardejov, Stará Ľubovňa, Svidník a ďalších. Okrem toho sa tu nachádzajú aj nafotené ikony z kostolíkov na Ukrajine a Poľsku. Veľmi príjemné mať všetky tieto skvosty pokope v jednej publikácii. :biggrin:

Be First to Comment

Pridaj komentár