Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php52/lib/php/hcptch-contact-form-integration.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/diera.sk) in /home/html/diera.sk/public_html/wp-content/plugins/captcha/captcha.php on line 2035

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php52/lib/php/smilies-package.inc.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/diera.sk) in /home/html/diera.sk/public_html/wp-content/plugins/smilies-themer/smilies-themer.php on line 33
Ikony z východného Slovenska - Diera - Literárny kútik
júl 132016
 

Fotografie v tejto publikácii zachytávajú ikony umiestnené v karpatských drevených kostolíkoch na severovýchode Slovenska. Hneď na úvod si dovolím krátku citáciu z knihy:

Ikona sa vyvinula z egyptských posmrtných obrazov. Svedčí o tom i jej dnešný názov, ktorý pochádza z gréckeho slova „eikon„, čo značí obraz. Vo východnej cirkvi prešla zložitým vývojom. Z pôvodného posmrtného obrazu svätých sa vyvinul reprezentatívny cirkevný obraz a zbožne uctievaný kultový predmet.

Úvod knihy je venovaný opisu ikon v priebehu vekov, kto, prečo, kde a pri akej  príležitosti vyrábal a umiestňoval ikony v interiéroch drevených kostolíkoch nachádzajúcich sa na území hornatého Karpatského oblúka. Potešilo ma, že som v knihe objavil aj ikony z kostolíkov nachádzajúcich sa v okrese Snina – konkrétne ikony z kostolíkov v Uličskom Krivom, Zboji, Hrabovej a Kalnej Roztoke a Novej Sedlici. Samozrejme tu nájdeme aj ikony z kostolíkov z okresov Medzilaborce, Bardejov, Stará Ľubovňa, Svidník a ďalších. Okrem toho sa tu nachádzajú aj nafotené ikony z kostolíkov na Ukrajine a Poľsku. Veľmi príjemné mať všetky tieto skvosty pokope v jednej publikácii. :biggrin: