Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php52/lib/php/hcptch-contact-form-integration.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/diera.sk) in /home/html/diera.sk/public_html/wp-content/plugins/captcha/captcha.php on line 2035

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php52/lib/php/smilies-package.inc.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/diera.sk) in /home/html/diera.sk/public_html/wp-content/plugins/smilies-themer/smilies-themer.php on line 33
Uličská dolina - Diera - Literárny kútik
dec 222015
 

O slovenských mestách a obciach existuje veľké množstvo rôznych monografií. Výsledkom jedného z prvých pokusov napísať a vydať publikáciu týkajúcu sa obce v okrese Snina je publikácia s názvom Ulič. Nakoľko sa jedná o malú obec, nedala na seba dlho čakať ďalšia publikácia, ktorá mapuje nielen dejiny jednej obce, ale všetkých obcí nachádzajúcich sa v Uličskej doline.

Úvod publikácie je venovaný geografickým vymedzením územia už spomínanej doliny, opisu živej a neživej prírody, nachádza sa tu taktiež stať o jej ochrane. Piodstatnú časť knihy tvorí heslár obcí (Príslop, Topoľa, Runina, Kolbasov, Ruský Potok, Ulič, Uličské Krivé, Zboj a Nová Sedlica). Záverečnú časť knihy tvorí rozsiahla kapitola týkajúca sa národopisu (ľudové kroje, tradičná architektúra, užívané zvyky a obrady). Úplnou bodkou na záver je vymenovanie možností turistiky, ktoré Uličská dolina ponúka.

V texte knihy sa nachádzajú čiernobiele fotografie a na konci publikácie je zaradená farebná príloha. Snahu Spoločenstva obcí mikroregiónu Uličská dolina vydať túto publikáciu vnímam pozitívne. Osvety nie je nikdy dosť. :cool: