jún 082017
 

Opäť (po dlhej dobe) tu máme poviedkovú zbierku strašidelných príbehov. Kniha je vynikajúco spracovaná a rozdelená na tieto časti:

Úvodem – V tejto časti knihy sa dozvieme rozdiel medzi súčasným hororom a duchárskymi poviedkami z konca 19. storočia. Ghost story, ako boli tieto poviedky pomenované v Anglicku sú posudzované z dvoch hľadísk – vierohodnosti a pravdepodobnosti. Príbehy sa s dnešným krvavým hororom síce nedajú porovnávať, no stále dokážu navodiť pochmúrnu atmosféru. Vybrané poviedky boli napísané v rozmedzí rokov 1706-1912.

Daniel Defoe – Príběh o zjevení ducha pani Vealové (The true relation of the apparition of one Mrs. Veal) – Prakticky jeden z prvých duchárskych príbehov pojednávajúci o zjavení ducha zosnulej pani jej kamarátke, ktorej podá ďalšie inštrukcie týkajúce sa poslednej vôle.
Matthew Gregory Lewis – Anakonda (The anaconda) – Príbeh v ktorom sa o všetko napätie a hrôzu postará anakonda – obrovský had, ktorý zapríčiní veľa problémov a nezodpovedaných otázok.
Charles Robert Maturin – Na hradě leixlipskem (Leixlip castle) – Strašidelná poviedka o milencovi získanom na základe čiernej mágie a o jeho osudoch pred uvalením kliatby.
Edgar Allan Poe – William Wilson (William Wilson) – Poviedka o jasnom prípade nevedomej schizofrénie, ktorou je otrávená myseľ mladého človeka zvádzajúca zápas dobra a zla.
Wilkie Collins – Cestovatelovo vyprávění o děsivě podivné posteli (The traveler´s story of a terribly strange bed) – V tejto poviedke sa dozvieme, ako banda podvodníkov chcela pripraviť o život čerstvého výhercu v kasíne a zmocniť sa jeho peňazí. Mal im pri tom pomôcť skrytý mechanizmus v posteli.
Edward Bulwer-Lytton – Strašidelný dům (The haunted and the haunters) – Naozaj výborná poviedka o dome v ktorom straší s patričným rozuzlením a šťastným koncom.
Friedrich Gerstäcker – Germelshausen (Germelshausen) – Mladík sa ocitne v mestečku, ktoré zaniklo dávno pred stovkami rokov a raz za určitý čas sa k tomuto mestu otvorí časopriestorová brána, cez ktorú jem možné mesto navštíviť, ale väčšinou aj v ňom ostať. Hlavnej postave poviedky sa však podarí z mesta uniknúť.
Theodor Storm – Dům pana Bulemanna (Buhlemanns haus) – Starý majiteľ záložne zomiera a jeho syn sa snaží nadobudnuné veci nevyplatiť a obohatiť sa nimi. Jeho skúposť nemá medzí a situácia sa vyhrotí natoľko, že nie je ochotný v núdzi finančne pomôcť ani svojim najbližším. Avšak takéto správanie sa mu po čase vypomstí…
Joseph Sheridan Le Fanu – Poslední vůle pana Tobyho (Squire Toby´s will) – Starý pán – otec dvoch synov, sa po svojej smrti vracia do domu v ktorom žil v podobe psa, aby upozornil na svoj testament, ktorý oprávňuje dediť oboch synov, nie iba jedného, ako tomu situácia nasvedčuje. Objav testamentu však vzbudí neželané obavy…
Guy de Maupassant – Horla (Le horla) – Príbeh písaný formou denníka. Muža, ktorý vystupuje ako hlavná postava príbehu zožiera predstava, že stále keď zaspí, chodí sa na jeho tele priživovať zvláštna bytosť – Pán Horla. Situáciu nervovo nezvláda a jedného dňa, keď nadobudne pocit, že Pán Horla je v dome, vykradne sa von a dom podpáli…
Arthur Conan Doyle – Pruhovaná truhlice (That little square box) – Počas zámorskej plavby sa na palube lode objaví truhlica, ktorá by podľa všetkého mala obsahovať cennosti. Avšak truhlica bola nájdená za záhadných okolností a každému, kto sa ju pokúsil otvoriť, priniesla smrť…
Ambrose Bierce – Smrt Halpina Fraysera (The death of Halpin Frayser) – Táto poviedka je jedna z prvých hrôzostrašných poviedok, ktorej hlavnou postavou je živá mŕtvola. Poviedka je členená na štyri časti a každá jej časť odhaľuje pohľad do duše, ktorá sa vrátila do mŕtveho tela, aby pochopila čo sa na sklonku jej života stalo a prečo.
Henry James – Přátelé přátel (The friends of the friends) – Vydarená, rozsiahlejšia poviedka rozdelená na sedem častí. Dvaja rôzni ľudia s podobným mysterióznym zážitkom nevedeli po celý život nájsť k sebe vzájomnú cestu. Až smrť dokázala vykúpiť ich z každodenných starostí a spojiť ich v partnersky zväzok.
William Wymark Jacobs – Opičí tlapka (Monkey´s paw) – Kratšia poviedka rozdelená na tri časti, rozpráva príbeh o tom, ako vypreparovaná opičia labka dokáže jej vlastníkovi splniť tri želania. Lenže splnenie želania nemusí vždy priniesť očakávaný efekt.
William Hope Hodgson – Hlas z temnot (The voice in the night) – Príbeh o stroskotaní a záchrane muža a ženy, ktorí uniknú smrti iba o vlások kvôli tomu, aby mohli čeliť nebezpečenstvu oveľa väčšiemu a strašidelnejšiemu, ako si dovtedy vedeli vôbec predstaviť.
Francis Marion Crawford – Vřeštící lebka (The screaming skull) – Napriek tomu, že ilustrácia týkajúca sa poviedky je použitá na prebale knihy, samotná poviedka sa mi nijak zvlášť nepáčila a vlastne neobsahovala nič z toho, čo by mala podľa môjho názoru dobrá hororová poviedka obsahovať. Možno za viktoriánskych čias dokázala ohúriť, no moderná doba jej z krásy dosť ubrala. Veď posúďte sami. Lebka, ktorá z pomsty vraždí a aj bez hlasiviek nepríjemne vreští…
Richard Middleton – Na ceste do Brightonu (On the Brighton road) – Krátka poviedka o tulákoch a o tom, že smrťou sa ľudské pozemské trápenie nemusí končiť.

O autorech tohoto sborníku – V tejto časti sa nachádza súpis autorov poviedok uvedených v knihe spolu s prierezom ich literárnej tvorby.

V úplnom závere nasledujú celky Soupis románů a povídek zmiňovaných v průvodním textu, ktorej názov hovorí sám za seba a Bibliografická poznámka prostredníctvom ktorej sa dozvedáme kedy a kde boli dané poviedky publikované po prvýkrát a pod akým názvom.

S poviedkou Hlas z temnot som sa už v minulosti stretol v knihe Hlas krve. Taktiež poviedka Opičí tlapka sa objavila v rovnomennej zbierke poviedok, ktorú som čítal už pred nejakým časom. Inak až na niekoľko malých výnimiek ide o zaujímavé čítanie.