Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php52/lib/php/hcptch-contact-form-integration.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/diera.sk) in /home/html/diera.sk/public_html/wp-content/plugins/captcha/captcha.php on line 2035

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php52/lib/php/smilies-package.inc.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/diera.sk) in /home/html/diera.sk/public_html/wp-content/plugins/smilies-themer/smilies-themer.php on line 33
Psychoanalytické chorobopisy - Diera - Literárny kútik
máj 012015
 

Psychoanalytické chorobopisy sú naozaj jedinečnou knihou, ktorá obsahuje podrobný popis a analýzu piatich skutočných prípadov, ktoré Sigmund Freud liečil. V podstate by bolo možné použiť i slovíčko riešil, pretože Freud v týchto prípadoch odhaľuje najskrytejšie motívy a zákutie ľudskej psychiky podobne, ako Sherlock Holmes rieši detektívne prípady. Niekedy aj najmenšie detaily vedú k odhaleniu vzniku psychózy a majú osobitný vplyv na jej liečenie. V knihe, ako som už spomenul sa stretneme s týmito piatimi prípadmi v chronologickom slede:

1. Fragment analýzy prípadu hystérie (1905) hovorí o mladom dievčati, ktoré sa svojským spôsobom preľaklo prejavu lásky od nápadníka, čo v nej vyvolalo chorobný stav.

2. Analýza fóbie päťročného chlapca (1909) hovorí o chlapcovi, ktorý trpí panickým strachom z koňov a konských povozov, ktorého otec po amatérskej psychoanalýze privedie k profesionálnemu analytikovi.

3. Poznámky k prípadu nutkavej neurózy (1909) je príbeh mladého muža, ktorý stál pred životnou dilemou – výberom medzi dámou jeho srdca a láskou k vlastnému otcovi, čo u neho vyvolalo vznik neurózy, ktorú Freud lieči.

4. Psychoanalytické poznámky k autobiograficky popísanému prípadu paranoje (1911) sú poznámkami k prípadu muža vo veku, ktorý prekoná akútnu psychózu v presvedčení, že je bohom predurčený zmeniť celosvetový rád. V skutočnosti jeho šialenstvo spočíva vo vyrovnávaní sa s myšlienkou jeho transexuálnej orientácie.

5. Z histórie jednej detskej neurózy (1918) je názov posledného prípadu v tejto knihe. Ide o analýzu prípadu, ktorý sa po prvýkrát objavil ešte počas detstva chlapca, ktorý medzitým vyrástol v muža, ktorého trápili odozvy detskej neurózy.

Nakoniec vlastne niet ani čo dodať. Pre priaznivcov psychoanalýzy je táto kniha povinným čítaním, ostatní čitatelia ju nemôžu vnímať inak ako skutočne vydarenú knihu. :wub:

Túto knihu je možné nájsť v internetovej predajni kníhkupectva Martinus.