júl 112014
 

V tejto útlej originálne navrhnutej knižke sa stretneme so štvoricou poviedok. Hneď prvá nesie názov Zločin lorda Artura Savila (Lord Arthur Savile´s crime) s podtitulom Studie o povinnosti rozdelená do šiestich častí:

1.
Na istom večierku sa objaví muž menom Septimus Podgers, ktorý dokáže veštiť z dlane. Každému kto mu podá dlaň vyveští niečo čo sa mu v blízkej dobe stane. Lord Artur Savile si dá taktiež vyveštiť, no chiromant mu jeho ruku v rozpakoch vráti.

2.
Pred skončením večierku lord Artur zastaví chiromanta, vypíše mu šek na 100 guineí s tým, aby mu povedal, čo v jeho dlani videl zapísané. Nebolo to nič iné ako vražda.

3.
Artur nechce uvrhnúť svojim ešte nevykonaným činom svoju snúbenicu Sibylu Mertonovu do hanby, preto sa rozhodne svadbu odložiť a najprv niekoho zavraždiť, vraždu ututlať a až potom ženiť. Rozhodne sa zniesť zo sveta svoju tetu Clementinu Beauchampovu, ktorej podsunie liek na pálenie záhy, no v skutočnosti ide o jed, ktorý ju má otráviť.

4.
Počas Arturovej dovolenky v Taliansku teta naozaj zomiera, no v jej pozostalosti Sibyla objaví nastrčený jed, čo dokazuje, že Arturova teta zomrela za normálnych okolností. Artur opäť svadbu odkladá na neurčito.

5.
Po nevydarenej vražde tety a sa Artur rozhodne zabiť strýka. Skontaktuje sa na organizovaných rebelov, ktorí k dosiahnutiu svojich cieľov používajú dynamit. Ten vložia spolu s časovacím zariadením do hodín, ktoré Artur pošle strýkovi. Lenže dynamit nevybuchne a Artur je z toho celý nešťastný. Potĺka sa ulicami a na moste zbadá známeho chiromanta. Keďže je tma ako v rohu, chytí ho za nohy a hodí do rieky, kde sa chiromant utopí. Šťastím celý bez seba si vezme Sibylu za ženu.

6.
Po nejakom čase, keď Artur a Sibyla žijú šťastne a majú deti, zastaví sa u nich na návšteve známa zosnulého pána Podgersa, ktorá Sibyle vysvetľuje, že chiromant bol podvodník, ktorý veštil ibva preto, lebo bol chudobný a toto bola forma privyrobenia…

Sfinga bez záhady (The Sphinx without a secret) s podtitulom Lept je poviedkou o tom ako sa stretnú dvaja kamaráti a jeden druhému začne rozprávať príbeh o tajomnej žene, ktorú miloval a ktorá neskôr zomrela. Obaja sa snažia odhaliť zdroj jej tajomstiev.

Neobyčejný model (The model millionaire) s podtitulom Obdivná glosa je o chlapovi menom Hughie Erskine, ktorý je zaľúbený do Laury Mertonovej. S tou by sa najradšej zasnúbil, no jej otec mu dal podmienku, že začne nad tým uvažovať, keď Hughie nadobudne majetok vo výške aspoň 10 000 libier. Hughie je chudobný a pre útechu zájde k priateľovi Alanovi Trevorovi, ktorý je maliarom. Práve v tej dobe maľuje žobráka. Hughiemu príde žobráka ľúto a preto mu vtlačí do dlane hodnotnú mincu. Neskôr zisťuje, že žobrákom bol jeden z najbohatších ľudí v Londýne – baron Hausberg, ktorý sa dal maľovať v prezlečení iba tak z vrtochu. Hughiemu k zásnubám neskôr len-tak daruje 10 000 libier.

Poslednou poviedkou je Cantervillske strašidlo (The Canterville ghost) s podtitulom Hylo-idealistická romance. Opäť je príbeh rozdelený do šiestich častí

1.
Rodina Otisových kupuje zámok od pána Cantervilla, v ktorom údajne straší duch jeho predka, ktorý v dome zabil svoju družku. Na koberci v jednej z miestnosti sa objavuje stále jej krv aj po opätovnom vyčistení. No pán Otis začne používať na vyčistenie škvrny špeciálne čistidlo…

2.
V noci sa v dome naozaj zjavuje duch, ktorý chce vystrašiť rodinku za pomoci hrdzavých reťazí. Pán Otis sa zobudí a namiesto toho, aby bol na smrť vystrašený, podáva duchovi prostriedok na premastenie reťazí, aby neškrípali. Zobudia sa taktiež deti, ktoré po duchovi hádžu vankúše…

3.
Strašidlo prisahalo pomstu. No potom ako zvalí brnenie a pokúsi sa o strašidelný smiech, vyslúži si tým iba liečivé kvapky od pani Otisovej a strely z flusačiek, ktorými ho počastujú deti. Druhýkrát sa vydáva na strašenie, ale vystraší ho prízrak, ktorý deti postavia z metly a tekvice a tak vysloví strašidelnú kliatbu, ktorá sa má vyplniť vtedy, keď kohút dvakrát zakikiríka. Žiaľ, nemá šťastie a kohút kikiríkal toho rána iba raz…

4.
Strašidlo sa nevzdáva, no potom ako ho deti oblejú vodou a nechávajú pre neho nachystané pasce v dome, úplne rezignuje…

5.
Skľúčené strašidlo objaví dcéra pána Otisa – Virginia, ktorá ho utešuje a on jej prezradí, že nemôže spať a je hladný, preto straší. Bratia ženy, ktorú v minulosti zabil ho totiž priviazali do istej miestnosti tak, aby nemohol dosiahnuť na pripravené jedlo a vodu a nechali ho tam takto umrieť. Existuje možnosť ako ho oslobodiť a nato sa podujme Virginia.

6.
Virginia sa stratila a zvyšok rodiny ju hľadá. Neskôr sa objaví a ukáže rodine tajnú miestnosť, v ktorej nájdu telesné pozostatky lorda Simona – Cantervillského strašidla, ktoré pochovajú na miestnom cintoríne a tak strašenie v dome konečne ustane… :biggrin:

Kniha je doplnená štvoricou zložených ilustrácií, z ktorých dve patria poviedke Zločin lorda Artura Savila a dve poviedke Cantervillské strašidlo, plus obsahuje aj dve klasické čierno-biele ilustrácie dotvárajúce dej ostatných poviedok.

Jedná sa o mimoriadne vydarenú publikáciu, i keď poviedka Sfinga bez záhady sa mi zdala akosi plytkou. No možno obsahuje niečo, čo mi pri čítaní uniklio, hoci som ju prečítal dvakrát… Knihu odporúčam do pozornosti všetkým čitateľom :wub:

Túto knihu je možné nájsť v internetovej predajni kníhkupectva Martinus.