Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php52/lib/php/hcptch-contact-form-integration.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/diera.sk) in /home/html/diera.sk/public_html/wp-content/plugins/captcha/captcha.php on line 2035

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php52/lib/php/smilies-package.inc.php) is not within the allowed path(s): (/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/etc/apache2/scripts:/usr/local/etc/apache22/scripts:/home/html/diera.sk) in /home/html/diera.sk/public_html/wp-content/plugins/smilies-themer/smilies-themer.php on line 33
Muž s dáždnikom - Diera - Literárny kútik
júl 112010
 

Muž s dáždnikom je ďalšou poviedkovou zbierkou od Roalda Dahla. Je to vlastne taká ďalšia neoficiálna zlátanina poviedok, z ktorých prvé dve vyšli v originále pod názvom Over to you (Ten stories of flyers and flying), ďalšie dve pod názvom The wonderful story of Henry Sugar and six more a posledné dve v zbierke pod názvom More tales of the unexpected. Samozrejme, že v originálnych zbierkach sa okrem tu spomenutých poviedok nachádzali aj iné poviedky… V knihe sa stretneme s týmito poviedkami:

Africký príbeh (An african story)
Nikdy nezostarnú (The shall not grow old)
Mildenhallský poklad (Mildenhall treasure)
Labuť (The swan)
Pán Botibol (Mr. Botibol)
Muž s dáždnikom (The umbrella man)

Všetky poviedky v knihe sú výborne napísané. Poviedka Mildenhallský poklad nie je fikciou, námet čerpá zo skutočnej udalosti. Ak by som mal vyhlásiť tri najlepšie poviedky, tak  potom na prvom mieste by sa umiestnila poviedka s názvom Labuť, druhé miesto by obsadila už spomínaná poviedka Mildenhallský poklad a na tretej priečke by sa umiestnila poviedka s názvom Pán Botibol. Pán Botibol je asi jednou z Dahlových obľúbených postáv, pretože je spomenutý aj v poviedke Istá výhra v poviedkovej zbierke Aj jahňa môže zabiť. :cheerful:

Túto knihu je možné nájsť v internetovej predajni kníhkupectva Martinus.

  One Response to “Muž s dáždnikom”

  1.  

    Ešte doplním, že Muž s dáždnikom je poviedka o veľmi šikovnom notorikovi, ktorý peniaze na alkohol získava tak, že v upršanom počasí – ktoré je v Anglicku bežné – predáva ľuďom bez dáždnikov ukradnuté dáždniky :whistle: . A Nikdy nezostarnú je obmenou poviedok o Bermudskom trojuholníku. Moje poradie : Pán Botibol, Labuť a Nikdy nezostarnú. Dosť dobrá zbierka, aj keď ostatné sa mi zdali byť lepšie.