Press "Enter" to skip to content

Neuveriteľné príbehy

Hneď na úvod musím povedať, že táto kniha ma naozaj zaujala.  Hoci som o nej, ešte pred jej čítaním počul pár negatívnych tvrdení, musím povedať, že boli nepravdivé. Knihu tvoria poviedky, ktoré boli uverejnené v originálnych poviedkových zbierkach Kiss, kiss (Cesta do neba, Pani Bixbyová a kožuch od plukovníka, Farárova zábavka, Eduard dobyvateľ, Majster sveta, Prasa, Zajko Bojko, William a Mary a Genéza a katastrofa), More tales of the unexpected (Pomstu prenechajte mne, spolok s r. o. ), Switch bitch (Návštevník, Prešmyčka), The wonderful story of Henry Sugar and six more (Stopár, Úžasný príbeh Henryho Sugara), hoci názvy týchto zbierok sú v knihe uvedené skrátené a v jednom prípade aj chybne napísané. Osobne nemám rád takéto zlátaniny, ale v tomto prípade výber poviedok musím pochváliť, pretože vo všetkých poviedkach je náznak irónie a tematicky sa k sebe hodia. V knihe nájdeme už spomínaných trinásť poviedok v poradí:

Cesta do neba
(The way up to heaven)
Pani Bixbyová a kožuch od plukovníka
(Mrs. Bixby and the colonel´s coat)
Farárova zábavka
(Parson´s pleasure)
Stopár
(The hitch-hiker)
Eduard dobyvateľ
(Edward the conqueror)
Pomstu prenechajte mne, spolok s r. o.
(Vengeance is mine inc.)
Majster sveta
(The champion of the world)
Úžasný príbeh Henryho Sugara
(The wonderful story of Henry Sugar)
Prasa
(Pig)
Zajko Bojko
(Georgy Porgy)
William a Mary
(William and Mary)
Návštevník
(The visitor)
Genéza a katastrofa /Skutočný príbeh/
(Genesis and catastrophe: A true story)
Prešmyčka
(The great switcheroo)

V poradí prvá poviedka bola navyše zverejnená aj v časopise New Yorker a druhá v časopise Nugget. Predposledná poviedka je označená ako skutočný príbeh a v originálnych zbierkach vyšla aj pod názvom A fine son, ktorý sa dá voľne preložiť ako Skvelý syn, čo myslím aj sedí a už v názve môžeme hľadať náznak autorovho sarkastického humoru. Je veľmi ťažké určiť najlepšiu poviedku, pretože všetky poviedky mali niečo do seba. Pri tejto knihe si dovolím označiť poviedky, ktoré sa mi neveľmi páčili alebo mi pri nich niečo ušlo a zdali sa mi preto byť bez zmyslu. Ide o poviedky Eduard dobyvateľ a Prasa. Ostatné poviedky boli výborne napísané, páčil sa mi autorov štýl písania a svojský humor. Niektoré poviedky sú napísané štýlom, kedy neviete, či sa jedná o fakt alebo fikciu. Tri poviedky sú dokonca doplnené o ilustrácie. Dobré, čo? Toto je prvá kniha, ktorú som zatiaľ od Roalda Dahla čítal, ale určite nie je poslednou…  :cheerful:

One Comment

  1. Zuzka Zuzka 7. augusta 2012

    Mne sa poviedka Prasa zdala dobrá, len dosť drastická. Inak sú poviedky skvelé, ironické a humorné zároveň. Nedokážem (a vlastne sa ani nepokúšam) vybrať najlepšiu, ale jednoznačne odporúčam prečítať všetky :w00t: .

Pridaj komentár